Lista zakupów

0 szt. - 0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

Wybór łóżeczka dziecięcego. Porady ekspertów YappyKids

.

Materiał
Lepiej unikać łóżek wykonanych z laminatu z dużą domieszką różnego rodzaju klejów. Wierzchnia warstwa laminowanych łóżek jest wykonana z melaminy lub żywicy akrylowej, co chroni deskę przed ścieraniem i nadmiernymi obciążeniami. Tak, takie łóżeczka są tańsze, ale pomyśl na ile ważne jest dla Ciebie zdrowie Twojego dziecka, przecież w pierwszych latach życia dziecko tak dużo czasu spędza w swoim łóżeczku. Łóżeczka wykonane z metalu są bardziej designerskie, ale nie są bezpieczne dla dziecka i jego zdrowia. Łóżeczka wykonane z materiałów tekstylnych (tak zwane travel cots) są idealne w trakcie podróży, na działkę albo żeby dziecko mogło po prostu spędzić dzień czy dwa u babci, ale nie są polecane do codziennego użytku, ponieważ te łóżeczka nie są stabilne i mogą źle wpłynąć na rozwój kręgosłupa Twojego malucha. Lepszy materiał na dziecięce łóżeczko to oczywiście naturalne drewno. W krajach bałtyckich możemy kupić w sklepach łóżeczka z drewna brzozowego, bukowego lub sosnowego. Przeanalizujmy szczegółowo poniższe materiały.
Sosna – ten materiał dobrze poddaje się w procesie produkcji.Nasi miejscowi i polscy producenci preferują pracę z drewnem sosnowym. Po pierwsze, jest ono dostępne w wystarczających ilościach w naszych lasach, po drugie jego miękkość powoduje łatwość obróbki za pomocą narzędzi. Ale czy jest ono dobre dla Ciebie i Twojego dziecka? Zastanówmy się. Kupując łóżko sosnowe, zwróć uwagę, aby nie było widocznych sęków, bo naturalny proces wydzielania się żywicy może Ci zepsuć nastrój. Poza tym, jeśli kupujesz lakierowane łóżko sosnowe to wiedz, że pod wpływem promieni słonecznych z czasem drewno sosnowe jaśnieje. I nie można z tym już nic zrobić – taka jest natura tego drewna. Ale jeśli drewno sosnowe jest pomalowane na biało i nie ma widocznych sęków – to jest to dobry wybór. Sosnowe łóżka mają swoje zalety – są tańsze od brzozowych i bukowych a poza tym jest to bardzo dobry i ekologiczny wybór dla Twojego malucha.

Brzoza i buk.
Łóżeczka z tych rodzajów drewna są droższe. Brzoza i buk to twarde gatunki drewna. To oznacza, że wraz z upływem czasu użytkowania na Twoim łóżku pozostanie mniej śladów od pierścionków, ząbków dziecka itd. W dodatku lakierowane łóżka z brzozy i buka nie zmieniają swojej barwy. Sprzedając takie łóżko na rynku wtórnym zyskasz, ponieważ po użytkowaniu przez jedno a nawet dwoje dzieci łóżko jest tak samo stabilne i atrakcyjne, jak prosto ze sklepu. Jednym słowem – jak nowe.
Co wybrać? To zależy od osobistych preferencji spośród naturalnych gatunków drewna i od zasobności Twojego portfela.

Lakiery, farby i normy.
Kupując łóżko, koniecznie zapytaj sprzedawcę jakie lakiery i farby zostały użyte przy wykańczaniu tego konkretnego modelu. Oczywiście najlepiej wybrać lakiery i farby na bazie wody. Takie nie będą powodować reakcji alergicznych i są w pełni bezpieczne dla Twojego malucha. Po przywiezieniu i rozpakowaniu w domu łóżeczka upewnij się, że nie czujesz zapachu alkoholu, który może świadczyć o użyciu lakierów na bazie nitrogliceryny. Ten zapach jest charakterystycznie ostry i nie wietrzeje nawet przez 20 minut po otwarciu opakowania. Normy UE. W Unii Europejskiej jest przyjęty jeden standard, którego powinni przestrzegać producenci łóżeczek dziecięcych. Obecnie jest to EN 716-1:2008 + A1:2013.


Oto kilka punktów tej normy, na które rodzice powinni zwrócić uwagę:
- kiedy materac znajduje się w najwyższym możliwym położeniu, to odległość od górnej granicy ścianki bocznej powinna być większa niż 300mm. Po to, aby dziecko nie wypadło z łóżeczka.
- kiedy materac znajduje się w najniższym możliwym położeniu, to odległość od górnej granicy ścianki bocznej powinna być większa niż 600mm. Również po to, aby dziecko nie wypadło z łóżeczka.
- zalecana odległość pomiędzy sztachetkami w części górnej i bocznych łóżeczka: 45-60mm.

Podstawa pod materac.
Na rynku jest dostępnych kilka typów podstaw pod materac do łóżeczek. Nasi eksperci zalecają wstrzymać się przed kupowaniem płyt pod materac z płyty wiórowej i materiałów MDF. Wygląda to jak jedna pełna płyta. Takie płyty pod materac zaburzają normalną cyrkulację powietrza w łóżku i nie są stabilnym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa Twojego malucha. Lepiej wybrać łóżeczko, w którym podstawa pod materac jest wykonana z naturalnego drewna. Równie ważnym wskaźnikiem są odległości pomiędzy sztachetkami w podstawie pod materac. Odległość między sztachetkami nie powinna być większa niż maksymalnie dopuszczone 60 mm.

Funkcjonalność i ważne parametry.
Przy wyborze łóżeczka dziecięcego zwróć uwagę na jego wymiary. A konkretnie na wymiary podstawy pod materac. W Europie uznaje się standard 120x60 cm. Istnieje również oddzielny standard włoski 127x65 cm, angielsko-niemiecki 140x70 cm i amerykański 131x69 cm. Jeśli wybraliście jakiekolwiek łóżeczko większe niż 120x60 cm, to weźcie pod uwagę, że w krajach bałtyckich może być trudno dobrać pościel dla dziecka, a także sam materac.
Łóżeczko dziecięce powinno mieć co najmniej trzy wysokości podstawy pod materac. Z czasem, kiedy Twoje dziecko rośnie, trzeba ją opuszczać niżej, aby zapobiec ryzyku wypadnięcia dziecka z łóżeczka.
Są też łóżeczka wyposażone w opuszczane ścianki boczne. Już w sklepie zwróć uwagę na to, czy ścianka opuszcza się lekko, najlepiej przy pomocy jednej ręki (żeby w drugiej można było trzymać dziecko). Ścianka musi też mieć dobre mocowanie, aby maluch nie zdołał sam jej opuścić.
Na rynku są dostępne łóżeczka z wymienialnymi sztachetkami. To dobry wybór dla Ciebie i dziecka. Takie łóżeczko posłuży Wam o wiele dłużej niż zwykłe (średnio do 3 lat). Dzięki takiej konstrukcji maluch będzie mógł sam się wspiąć i wyjść z łóżeczka.
Jeśli chcesz mieć łóżeczko na kółkach, to koniecznie sprawdź, czy jest wyposażone w hamulce, które mocno działają. Są także dostępne na rynku droższe łóżeczka na kółkach z gumo-plastiku. Jeśli masz w domu czy mieszkaniu drogie podłogi, to koniecznie zwróć na to uwagę.
Szuflada na pościel. Jest to i plus, i minus. Z jednej strony możesz włożyć tam wiele rzeczy, ale z drugiej strony szuflada to zbiornik kurzu. Upewnij się więc, że szuflada ma pokrywę, która chroni przed zbieraniem się kurzu. A jeśli w wybranym przez Ciebie łóżeczku jest szuflada bez pokrywy, to pomyśl o kupnie komody. To z pewnością będzie lepsze rozwiązanie zarówno dla Ciebie jak i dla zdrowia Twojego dziecka.
Plastikowe nakładki na ściankach łóżeczka są potrzebne, aby zapobiegać pojawieniu się zadrapań i wgnieceń na łóżeczku, kiedy dziecku zaczynają rosnąć ząbki i próbuje włożyć do ust wszystko, czego tylko dosięgnie.
Jeśli wiesz jaki to materiał, to na pewno potraficie wybrać to, co dla Ciebie najlepsze. Powodzenia!
Ten artykuł jest własnością YappyKids i jest objęty prawem autorskim. Zezwalamy na kopiowanie artykułu jedynie z podaniem źródła – linka do strony: www.yappy.lv.