Lista zakupów

0 szt. - 0,00 zł
Twój koszyk jest pusty

Porady ekspertów YappyKids. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka?

.

Pierwsza rzecz, o której powinni pamiętać rodzice, to fakt, że łóżeczko kupujecie raczej dla siebie: białe, brązowe lub zwyczajnie lakierowane. Pomyślcie o tym, jakie będzie pasować do Waszego mieszkania i jak będzie wyglądać na tle świeżo przyklejonych tapet w pokoju dziecięcym. Łóżeczko mogą Wam podarować przyjaciele lub rodzina, rynek wtórny oferuje mnóstwo propozycji w świetnych cenach. Ale materac to co innego. Materac to rzecz, która będzie tulić Wasze dziecko w pierwszych latach życia nawet częściej niż Wy. Dlatego to bardzo ważne, by dokonać właściwego wyboru. Odrzućcie opcje zakładające materac używany. Przecież materac jest jak środek higieniczny, jak szczoteczka do zębów – to coś bardzo osobistego.

A co widzimy po wejściu do sklepu? Ogromny wybór materacy różnych rodzajów, w różnych cenach i dla różnych upodobań. Są piankowe, kokosowe, z gryką i lateksowe, a niektórzy wciąż wpakowują sprężyny do materacy dla noworodków.

1. Zacznijmy od najpopularniejszego materaca na rynku państw Bałtyckich. To importowany materac wypełniony włóknami kokosowymi i łuską gryki. 95% sklepów stacjonarnych i internetowych ma go w ofercie. Cena jest zachęcająca, materac jest sprężysty i nawet jakby ekologiczny z dodatkiem gryki i kokosa, gdzie więc kryją się jego wady?

- A wada jest taka, że łuska gryki w tym materacu została wszyta w jego pokrowiec. Tym samym po wypraniu zabrudzonego pokrowca, w trakcie jego suszenia w łusce gryki mogą znaleźć się niebezpieczne bakterie. Jeśli już kupiliśmy taki materac, należy czyścić go na sucho.

- Jest jeszcze jedna poważna wada tego materaca – szum, powodowany przez poruszanie się łuski gryki. Dziecko może się obudzić od samego obracania na takim materacu.

2. Materace klasy ekonomicznej lub po prostu materace z piankowym wypełnieniem. Swoją drogą, czy wiesz, że w ZSRR używano głównie pianki skandynawskiej firmyPorolon, i ta nazwa do dziś w języku rosyjskim określa ten materiał? Zaletą tego materaca jest jego cena. Pianka, dzięki strukturze komórkowej ma również dobre wskaźniki elastyczności i przepuszczalności powietrzaJednak produkcja pianki jest niebezpieczna dla środowiska. Niektóre jej składniki wydzielają toksyny. Dodatkowo do wad można zaliczyć stosunkowo małą trwałość: stara pianka łatwo się kruszy, traci elastyczność i staje się lepka. Ostatnia poważna wada tego materiału to jego łatwopalność.

 

3. Jeszcze jeden popularny w krajach bałtyckich typ materaca to całkowicie kokosowy materac. Jest to w zasadzie 6-7 cm blok włókna kokosowego spakowany w prosty, niezdejmowalny bawełniany pokrowiec. Jako zalety tego materaca trzeba wymienić jego 100% ekologiczność i przyjazną cenę. Materiały są wytwarzane bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, ale jest także istotna wada. Materace wykonane w całości z włókna kokosowego są dosyć twarde. Twoje dziecko będzie spać na nim jak na desce. O ile do 1,5 roku życia (aż ustabilizują się kręgi) nie jest to problem, a może nawet lepiej, to po ukończeniu 1,5 roku będziecie musieli kupić drugi materac, bardziej miękki, na którym dziecku będzie wygodniej i przyjemniej spać.

4. Zwróćcie uwagę na importowane głównie ze Skandynawii materace z wypełnieniem FIBO lub inaczej materace poliestrowe. Lokalni sprzedawcy nazywają je w różny sposób, sprzedając jako bloki FIBO, aero-poliestrowe materace itp., przypisując im jednocześnie mnóstwo dodatkowych właściwości. Takich jak: przepuszczalność powietrza, odporność na wilgoć. Niektórzy nawet nazywają je ekologicznymi. Sprawdźmy sami, co to właściwie za wypełnienie? A wszystko jest dosyć proste – to plastik przerobiony w wysokiej temperaturze (opakowania, butelki itd.), podzielony na włókna, którym pod ciśnieniem nadaje się kształt bloku i wypracowuje odpowiednią miękkość. Generalnie jest wykorzystywany w budownictwie do ociepleń budynków.

5. Teraz pochylimy się przez chwilę nad materacami dziecięcymi ze sprężynami. Jest ich niewiele, ale jednak istnieją. Ale czy to dobry wybór? Nie opiszemy zalet tych materacy, bo ich nie znaleźliśmy... A wad jest całkiem sporo:

- Pył. Otworzyliście kiedyś odkurzacz? Wyobraźcie sobie, że wnętrze odkurzacza – to Wasz materac dla dziecka. Po pewnym czasie gromadzi się mnóstwo pyłu, bo pomiędzy sprężynami jest puste miejsce. To idealne środowisko rozwoju roztoczy, których nie znajdziesz w lateksie ani włóknach kokosowych.

- Korozja. Kiedy wilgoć przedostaje się do sprężyn, zaczynają one rdzewieć i materac zaczyna skrzypieć.

- Ładunki elektrostatyczne. Sprężyny są z metalu. Ładunki elektrostatyczne negatywnie wpływają na bezbronny dziecięcy organizm.

6. Materace z wypełnieniem lateksowym Dlaczego wybrać właśnie lateks?

Termoregulacja - w lecie lateks świetnie chłodzi ciało dziecka, a w zimie zachowuje ciepło. Trwałość. Lateks to materiał o minimalnych współczynnikach zużycia i deformacji. Lateks jest odporny na roztocza i inne szkodliwe bakterie. To materiał wyjątkowo elastyczny, który dostosowuje się do kształtu ciała dziecka. Dlatego jeśli w wybranym przez Ciebie materacu jest warstwa lateksu – będzie to tylko plus dla Twojego dziecka.

Trochę wyjaśniliśmy? Zwróćmy jeszcze uwagę na niektóre punkty i podsumujmy.

1. Wysokość materaca. Na rynku jest mnóstwo materacy o wysokości 5-6 cm. Ich produkcja jest tańsza i sprzedawcy mówią, że nie ma potrzeby by materac był wyższy, przecież to tylko dla dzieci... ale to nie tak. Materac powinien mieć wysokość minimum 8 cm, by nie wyginać się pod ciężarem 3-letniego dziecka. A jednocześnie był w stanie powrócić do poprzedniej formy i nie odkształcać się.
2. Pokrowiec. Zwróćcie uwagę, by pokrowiec był bawełniany, a nie syntetyczny, z poliestru (a takich DUŻO!). Syntetyczne pokrowce przechowują ładunki elektrostatyczne.
3. Materac powinien być wyposażony w zamek, aby była możliwość zdjęcia pokrowca i wyprania go w pralce.
4. Trzeba też zwrócić uwagę jak pachnie wnętrze materaca. W celu przyśpieszenia produkcji między warstwami materaca często wykorzystuje się szybkoschnący klej, który jest toksyczny. Lepiej wybrać materac, przy produkcji którego nie użyto w ogóle kleju i jego warstwy są ze sobą zszyte specjalną nitką.
5. Będąc w sklepie, koniecznie sprawdźcie, jaki materac jest w dotyku. Weźcie materac w dwie ręce i parokrotnie na niego naciśnijcie (imitując ciało dziecka). Materac powinien pokazać swoją sprężystość i szybko wrócić do poprzedniego kształtu.
6. Jeśli macie taką możliwość, lepiej wybrać materac dwustronny. Wtedy jedna strona jest twardsza, a druga miększa. Bardziej sprężysta strona posłuży dla malutkiego dziecka, a po wzmocnieniu się kręgów można zmienić stronę materaca na miękką. Twoje dziecko Ci podziękuje.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Powodzenia!

Tutaj (kliknij) jest dostępna oferta materacy YappyKids.

Ten artykuł jest własnością YappyKids i jest objęty prawem autorskim. Zezwalamy na kopiowanie artykułu jedynie z podaniem źródła – linka do strony:  www.yappy.pl